کلینیک خودرو های کلاسیک و قدیمی

تخصصی ترین خدمات با بالاترین کیفیت

  گواهینامه بین المللی و راهنمای دریافت آن

گواهینامه رانندگی بین المللی سندی است که به واسطه آن مجوز تردد با اتومبیل شخصی در سایر کشورها به فرد دارنده اعطا می‌شود. اگر گمان می‌کنید که دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی همچون اخذ گواهینامه ملی، امری بسیار زمان‌بر بوده و مستلزم گذراندن فرآیندی طولانی و دشوار است، باید بدانید که اصلا اینگونه نیست.

برای بین المللی کردن گواهی نامه نیازی به پشت سر گذاردن مجدد مراحل اخذ گواهینامه ملی نخواهید داشت، بلکه متقاضیان بایست به سازمان گردشگری و اتومبیلرانی و یا کلوپ های خودرویی  مراجعه کرده و پس از ارائه مدارک مورد نیاز و پرداخت هزینه این لایسنس بین المللی، در مدت کوتاهی این مدرک بین المللی خود را دریافت کنند.

در مطلب پیش رو قصد داریم تا مواردی همچون: نحوه بین المللی کردن گواهینامه، قیمت آن، مدارک مورد نیاز جهت اخذ این مدرک معتبر و به طور کل، تمامی شرایط دریافت گواهینامه بین المللی را به استحضار شما مخاطبان گرامی برسانیم. بنابراین اگر طی تعطیلات نوروز قصد سفر با خودرو شخصی به کشورهای دیگر را دارید، از مراحل دریافت گواهینامه بین‌المللی آگاه شوید.

 

تخفیف گواهینامه بین المللی

در پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و سی‌وپنجمین نمایشگاه صنایع دستی تهران، گواهی نامه بین‌المللی با تخفیف ۵۰ درصدی توسط کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران به متقاضیان ارائه می‌شود. کسانی که نتوانستند از این طرح استفاده کنند، می‌توانند از طریق عرضه کارت عضویت باشگاه اعضای کانون جهانگردی و اتومبیلرانی، از تخفیف ۱۰ درصدی بهره‌مند شوند.

اعلام آمار صدور گواهینامه بین‌المللی تا آذر ۱۴۰۰

از یکم فروردین تا ۳۰ آبان ۱۴۰۰ گواهینامه و مجوز بین‌المللی خودرو و موتور به شرح زیر صادر شده است.
• مجوز رانندگی بین‌المللی با خودرو یا موتورسیکلت یک ساله برای ۳۷ هزار و ۱۰۵ نفر
• مجوز بین‌المللی خودرو و موتور یک ساله برای یک هزار و ۵۴۴ نفر
• مجوز رانندگی بین‌المللی فقط خودرو یا فقط موتورسیکلت سه ساله برای ۷ هزار و ۷۴۶ نفر
مجوز رانندگی بین‌المللی با اعتبار یک سال یا سه سال، دفترچه مالکیت بین‌المللی وسیله نقلیه، پلاک ترانزیت خودرو و موتور سیکلت، صدور یا تمدید دفترچه عبور گمرکی (کارنه دوپاساژ) و کارت عضویت بین‌المللی علامت‌های CD و IR خدماتی است که از سوی دفاتر مستقیم و نمایندگی‌های مجاز حوزه صدور اسناد بین‌المللی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی در سراسر کشور ارائه می‌شود.
درخواست‌کنندگان با مراجعه به سامانه اینترنتی به نشانی https://idp.taci.ir می‌توانند بدون نیاز به حضور در دفاتر و نمایندگی‌ها، برای دریافت گواهی‌نامه رانندگی بین‌المللی اقدام کنند.

گواهینامه رانندگی بین المللی چیست؟

 

همانطور که اشاره شد، گواهی نامه رانندگی بین المللی (International Driving permit یا IDP) سندی است که به موجب آن فرد دارنده مجاز است در بسیاری از کشورهای دیگر به صورت موقت به رانندگی با وسایل نقلیه موتوری بپردازد. این مدرک معمولا به صورت کارت یا دفترچه صادر شده و بین ۱ تا ۳ سال اعتبار خواهد داشت. این لایسنس معتبر بین المللی علاوه بر زبان ملی کشور صادرکننده، به زبان‌های دیگری همچون: انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی، چینی، آلمانی و … نیز ترجمه می‌شود تا بتوان از آن در بسیاری از کشورها استفاده کرد.

شایان ذکر است که گواهینامه رانندگی بین المللی به هیچ وجه جایگزین تصدیق رانندگی ملی نخواهد بود و بر اساس قوانین جاری بسیاری از کشورها، همراه داشتن تصدیق رانندگی کشوری جزو ملزومات استفاده از آن محسوب می‌شود. «سازمان جهانی اتومبیل‌رانی» با دارا بودن ۱۹۶ کشور عضو، تنها مرجع قانونی ارائه مدرک بین المللی رانندگی به شمار آمده و مدارک ارائه شده از سوی این نهاد در تمامی کشورهای عضو به رسمیت شناخته می‌شود.

راه‌های ثبت‌‌نام و دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی

متقاضیان به منظور ثبت نام در فرایند دریافت این مدرک معتبر رانندگی المللی می‌توانند به طرقی که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد، نسبت به انجام این کار اقدام کنند:

• مراجعه حضوری به دفاتر اصلی کانون جهانگردی و اتومبیل‌ رانی کشور
در صورتی که از امکان مراجعه حضوری به دفاتر اصلی کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی برخوردار هستید، می‌توانید جهت دریافت این مدرک بین المللی به این مراکز مراجعه کنید. این شیوه در قیاس با سایر روش‌ها، مدت زمان کوتاه‌تری به طول خواهد انجامید.

• مراجعه به دفاتر سازمان پست
به واسطه تعدد دفاتر اداره پست در نقاط مختلف کشور، تمامی هم‌وطنان قادر هستند جهت دریافت آن به سازمان پست شهر خود مراجعه و پس از ارائه مدارک مورد نیاز و طی کردن روال مرسوم، مجوز رانندگی بین المللی خود را دریافت کنند. لازم به ذکر است که به دلیل کاغذبازی‌های رایج در سازمان‌های دولتی، دریافت گواهینامه بین المللی از طریق اداره پست کمی زمان‌بر بوده و حداقل حدود یک هفته تا ۱۰ روز به طول خواهد انجامید.

• ثبت درخواست از طریق اینترنت
در این روش کافی است به سامانه فروش اینترنتی گواهینامه رانندگی بین المللی رجوع کرده و طبق دستورالعمل‌های ارائه شده، اطلاعات و مدارک خود را ثبت کنید. پس از تکمیل فرآیند ثبت نام و پرداخت وجوه مورد نیاز از طریق سامانه عضو شتاب، این مدرک بین المللی حداکثر طی مدت یک هفته تا ۱۰ روز به آدرس شما ارسال خواهد شد.

شایان ذکر است که در این روش تنها گواهینامه بین المللی یک ساله برای فرد متقاضی صادر خواهد شد؛ همچنین وی باید در زمان ثبت ‌نام دارای تصدیق رانندگی ملی با حداقل اعتبار یک ماه و ۱۰ روز بوده و در داخل کشور نیز حضور داشته باشد.

مدارک لازم دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی

به منظور دریافت گواهینامه بین المللی، تهیه مدارک زیر و ارائه آنها به مراجع ذیربط امری کاملا ضروری است:
1. تصدیق ملی با معرفی با مدت اعتبار حداقل یک ماه و یک روز. با ارائه این سند قادر به دریافت تصدیق بین المللی یکساله خواهید بود.
2. گواهینامه رانندگی ملی با مدت اعتبار حداقل ۳ سال. با ارائه این مدرک اخذ گواهینامه بین المللی سه ساله امکان‌پذیر خواهد شد.
3. اصل یا تصویر صفحه نخست گذرنامه.
4. یک قطعه عکس پرسنلی تمام رخ 3×4 .رعایت کامل حجاب اسلامی برای بانوان اجباری است.
5. تکمیل فرم درخواست به دو زبان فارسی و انگلیسی. تاریخ تولد فرد متقاضی در فرم انگلیسی باید به میلادی درج شود.

هزینه دریافت گواهینامه بین المللی

کانون گردشگری و اتومبیل‌رانی جمهوری اسلامی ایران به عنوان متولی رسمی صدور گواهی رانندگی بین المللی، تعرفه‌های زیر را به عنوان مبالغ مورد نیاز جهت بین المللی کردن گواهینامه در نظر گرفته است.

نوع گواهینامه بین المللی رانندگی هزینه گواهینامه بین المللی
گواهینامه بین المللی یکساله موتور سیکلت ۱۴۱ هزار تومان
گواهینامه یکساله خودرو ۱۴۱ هزار تومان
گواهی نامه  یکساله موتور و خودرو ۱۶۳ هزار تومان
گواهی نامه بین ال مللی سه ساله خودرو ۴۱۴ هزار تومان

بایدها و نبایدهای گواهینامه رانندگی بین المللی

1. گواهی نامه بین المللی پس از صدور صرفا به فرد متقاضی، بستگان درجه یک و یا وکیل قانونی او تحویل داده می‌شود.
2. گواهی نامه رانندگی بین المللی تمدید نخواهد شد، بلکه پس از پایان مدت اعتبار باید دوباره نسبت به دریافت آن مبادرت ورزید.
3. برخی از کشورها لایسنس رانندگی بین المللی سه ساله را به رسمیت نمی‌شناسند. بنابراین باید از معتبر بودن این نوع گواهینامه در کشور مقصدتان اطمینان حاصل کنید.
4. در کشورهایی همچون: استرالیا، امارات، کانادا، آمریکا و کشورهای اروپایی، به همراه داشتن گواهی نامه ملی علاوه بر ارائه مدرک بین المللی امری ضروری به شمار می‌رود.
5. دارندگان گواهی نامه بین المللی ۳ ساله در کشور امارات تنها مجاز به رانندگی با خودروهای اجاره‌ای هستند.

نکته: بهتر است پیش از هر اقدامی از صفر بودن خلافی خودرو و پرداخت عوارض آن اطمینان حاصل کنید.

 

 

جدیدترین مقالات

شبکه های اجتماعی

ارتباط با امید تیونینگ